Jak naučit děti číst? My jsme doma audioknihomolové

25. 11. 2013 15:23:00
Můj učitel Arnošt Lustig hlásal, že literatura je citovou pamětí lidstva. V knihách je poklad, bohatství celých lidských generací... Škoda, že jsme do té paměti přestali nahlížet. Doba je taková. Říkáme, že nemáme čas číst... Ale víte, kolik hodin týdně promarníme zbytečným čekáním na úřadech, v dopravních zácpách, v čekárnách lékařských ordinací. A to je čas, který můžeme věnovat knihám. Jak? Umožňuje nám to technika. Nejen e-knihy, pro mě jsou ještě lepší audioknihy.

Mám desítky románů v mobilu. A díky tomu stále při ruce. Zvládnu přes deset knih měsíčně. Za víkend tlustou bichli, jako je Dostojevského Zločin a trest. Popadne-li mě to, poslouchám pořád. Když hrabu listí na zahradě, peču štrúdl, věším prádlo a zašívám knoflíky. Poslouchám v autobuse, v čekárně u lékaře, ve frontě na úřadech, v autě, chechtám se nahlas v tramvaji, dopravní zácpy mi přestaly vadit... Ba někdy dokonce naopak si přeji, aby trvaly ještě chvíli, než skončí napínavá kapitola...

Mrzačíme si požitek ze čtení

Sonda MF Dnes mezi českými školáky ukázala, že děti přečtou v průměru pět knih ročně. A většinou je čtení moc nenadchne, protože jim často předkládáme beletrii nikoliv jako zábavu a úžasné dobrodružství, ale jako potřebnou věc, která je dobrá asi jako vitamín C či rybí tuk?

Literatura se na všech školách dnes nevyučuje tak, aby se o románech, povídkách a poezii mluvilo v souvislosti s potěšením a osvěžením duše, ale jako by jedinou ctností literatury bylo vzdělání publika. Jenže číst beletrii bez ohledu na požitek znamená mrzačit zkušenost ze čtení. (John Gardner, The Art of Fiction)

Já detěm od dětství čtu. Knížky dobrodružné, zábavné i poučné... Mixuji to, co to jde. Tak jako mně četl můj táta a moje máma někdy Mauglího a jindy z Malého prince či Špalíčku pohádek. Někdy i hodinu před spaním.

Samozřejmě, daké my doma občas zápasíme s různými "bednami", do nichž je tak snadné čučet. Na televizi, počítač si každý najde čas vždycky. A na čtení knížek? Je to těžší. Čtení vyžaduje velkou koncentraci, klid. Nikoliv však poslouchání... Při něm lze zvládnout i spousta dalších věcí.

Jak jsem nakazila rodinu

Nosím buď sluchátka nebo mobil v kapuci mikiny a pouštím si romány, básně, filozofické promluvy, cokoliv, co mě baví... A baví mě to strašně. Už jsem nakazila kdekoho. Hlavně své děti.

„Mami, nemáš zase něco dobrého ke čtení?“ ptají se mě alespoň jednou za čtrnáct dní. Takže co jsme zvládli letos:

Škvoreckého Zbabělce, Waltaryho Egypťana Sinuheta, Kunderovu Nesmrtelnost, Forsythova Afghánce, Shakespearovy Sonety, Feuchtwangerovu Židovku z Toleda, Hrabalovy Ostře sledované vlaky, Kerouakovo Na cestě, Čapkovu Bílou nemoc, Dostojevského Zločin a trest, Vieweghova Báječná léta pod psa, Tolkienova Hobita, Chaucerovy Canterberské povídky, Hemingwayovo Komu zvoní hrana, Čechovovy povídky, Beckketovo Čekání na Godota, Mannův Kouzelný vrch, Platonovu Obhajobu Sokrata, Remarqueovo Nebe nezná vyvolených, Flaubertova Miláčka, Carterovo Odvedu vás do Sierry Madre... a bezpočet dalších úžasných titulů. Po letech vymlouvání, že na knihy není čas, jsme našli způsob, jak je „číst“ a čerpat to nekonečné bohatství, které v literatuře je.

Písnička Umpa-Lumpů pro Mikyho Telekuka z knížky Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu

Ať si kdo chce, co chce, říká

je – pokud se dětí týká –

jedno platné poučení

televize pro ně není.

Dětem lezou oči z důlků!

V jisté rodině, přišlo mi,

na tucet očí lezlo po zemi!

Děti dřepí a zírají a zírají a dřepí,

potom chodí jako slepí.

Myšlenky zmrznou! Co budou umět?

Přestanou myslet – budou jen čumět.

Ach, říkáte, dejme tomu,

televizi dáme z domu,

ale jak drahouška rozptýlíme,

než večeři uvaříme?

Co vám řeknu, páni a dámy:

Děti by četly. Četly a četly!

Četly by znovu, kdyby se spletly.

Tolik úžasných vyprávění,

při nichž se tají dech,

o králích, královnách, velrybách a dragounech,

pokladech na ostrově a vodách, které nesly

náklady podloudníků s ovázanými vesly,

piráti oblečení do rudých pantalónů,

a vzpoury na lodi a tance slonů

kolem kotlů lidojedi,

jedni pečou, druzí jedí.

A tak se vás znovu ptáme,

Nač doma mít ten lačný přijímač,

co dětské duše tráví

dokavad je neotráví?

Proč místo něj bez vší slávy

knihovničku nepostavit?

PS. Příště vám povím, jak se mi báječně vaří třeba se Shakespearem...

Autor: Dana Emingerová | pondělí 25.11.2013 15:23 | karma článku: 19.88 | přečteno: 1512x

Další články blogera

Dana Emingerová

Kodiakové versus český míša

Jeden medvěd vyděsil skoro celý český národ. Nedávno jsem byla na ostrově Kodiak, kde žije 3,5 tisíce medvědů na 13,5 tisíce obyvatel - vlastně na každou rodinu jeden míša. A ne ledajaký. Kodiaci jsou největší medvědi na světě

6.12.2018 v 8:20 | Karma článku: 26.53 | Přečteno: 881 | Diskuse

Dana Emingerová

Bulharsko není jen moře: Užijete si tu i lyžování!

Bulharské zimní středisko Pamporovo-Mechi Chal nedaleko řeckých hranic si v posledních deseti letech oblíbili hlavně Britové. Valí se sem každou zimu po stovkách...

26.11.2018 v 9:21 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 172 | Diskuse

Dana Emingerová

Na tuleních pásech pod švýcarskými čtyřtisícovkami

VAL D’ANNIVIERS je magické údolí pod nejvyššími vrcholy Alp, kde vládne kouzlo starých časů. Nejezdí sem davy lyžařů, nenajdete tu nekonečné kilometry sjezdovek. A velehory se dají poznávat také z lyží s „tuleními“ pásy.

25.11.2018 v 8:46 | Karma článku: 10.07 | Přečteno: 241 | Diskuse

Dana Emingerová

Romantika ve švýcarské Držce

Probudila jsem se, vykoukla z okna a viděla švýcarské moře. Jako ostrovy uprostřed oceánu vystupovaly z mraků nad údolím alpské vrcholky.

28.10.2018 v 10:40 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 502 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Karel Sýkora

Es Ist ein Ros' entsprungen (Praetorius) The Gesualdo Six at Ely Cathedral

The Gesualdo Six sing the beautiful German carol Es ist ein Ros entsprungen by Michael Praetorius under the medieval Octagon as part of the #aChristmasMiracle campaign. Find a church service near you at www.achurchnearyou.com

11.12.2018 v 19:45 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 62 |

Eva Šamánková

Přichází čas pomsty aneb Vítejte v "českém Midsomeru"

Malé české městečko, kde vládne ospalá nálada. Ovšem jen do chvíle, dokud sem nepřijede zazpívat zdejší rodačka, dnes známá zpěvačka. Potom se tu začnou dít věci... Přichází totiž čas pomsty...

11.12.2018 v 10:22 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 697 | Diskuse

Petr Fabera

StarDance IX - 9. večer, semifinále

Soutěžní taneční zábavná show má za sebou semifinále a poslední vyřazování. Kdo se za týden utká o titul Král a královna tanečního parketu?

10.12.2018 v 15:14 | Karma článku: 36.12 | Přečteno: 4229 | Diskuse

Karel Sýkora

Marta Kubišová – Modlitba pro Martu (1968)

Marta Kubišová je česká zpěvačka, trojnásobná vítězka čtenářské ankety časopisu Mladý svět a Zlatý slavík a signatářka Charty 77. V roce 2017 dostala slavíka za osobnost jako poctu při ukončení její kariéry.

10.12.2018 v 8:44 | Karma článku: 6.59 | Přečteno: 100 |

Dana Šumová

Blanka zve na hezkou chvilku s: Wabi Daňkem

Všichni jsme se smutkem před rokem zkoušeli strávit informaci, že Wabi už není. Je to, jakoby se odlomil velký kus trampské legendy, nenávratně zmizel – a my už ho nikdy nenajdeme.

10.12.2018 v 7:30 | Karma článku: 13.00 | Přečteno: 221 | Diskuse
VIP
Počet článků 164 Celková karma 18.32 Průměrná čtenost 2438

Novinářka a spisovatelka pracuje v časopise National Geographic, píše pro MF Dnes a iDNES, Neviditelného psa, čte fejetony v rozhlasovém pořadu ČRo Apetýt. Vydala sedm knih. Jako žákyně spisovatele učí tvůrčí Psaní podle Lustiga v Divadle Dobeška, v Akademii ČTK, na Fakultě umění a designu v Plzni. Práce jejích studentů i další informace o kurzech najdete na: www.psani-podle-lustiga.cz.

 

 

Najdete na iDNES.cz