Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zase bych šel na velryby. Už jsem na nich dlouho nebyl...

Celé dětství jsem snila o Americe. Tehdy to bylo jako letět na měsíc. A najednou jsme se třemi syny vystoupili z letadla v Los Angeles, pronajali si auto a vydali se na cestu snů.

Národní parky, velryby, Grand Canyon, westernové vesničky a jaderné silo jako turistická atrakce… O tom se mi jako malé holce opravdu jen mohlo snít!

Havět v poušti

Nejsušší místo planety v Údolí smrti (Death Valley) jsme si vychutnali celodenní túrou do pouště. Když jsme scházeli do údolí, kluci (5,  8 a 12 let) nám pořád utíkali. Strašně je bavilo pádit z kopce. Pokud možno co největší rychlostí, na což rodičovské, životem rozviklané, kyčle už nebyly stavěné.

A tak jsme děti jen občas pod nějakou záminkou (pití, bonbony, sušenky) brzdili. Neustále jsme opakovali, že nikdo nesmí sahat nikam, kam nevidí – to kvůli jedovatým pavoukům. A že všichni musejí pořádně hlučet, aby plašili hady. Kluci hned spustili to své oblíbené: „Tataratatata“ s namířeným klackem pálili na kaktusy, na nás, na balvany, prostě na všechno kolem.

„Zastřelil jsi tarantuli!“ vykřikl najednou osmiletý na benjamínka. Na pěšině totiž ležel nedávno rozšlápnutý pavouk. Tak velkou potvoru jsem viděla jen v ZOO.

„Ty jo!“ vydechl střelec. „Škoda, je fakt úplně mrtvej.“

Oddechla jsem si.

„Hele. A tady je jich celé stádo!“ zaradoval se v následujícím okamžiku nejstarší syn. Asi deset tarantulí pomalým krabím krokem štrádovalo přes cestu. Pavouci měli chlupaté nohy a byli obrovští. Můj muž do nich šťoural z dálky klackem, druhou rukou držel děti v patřičném odstupu. Všichni čtyři byli z toho zážitku na vrcholu blaha. Odhadovala jsem, kdy na ně tarantule skočí. A pak jsem vyjekla hrůzou. Pod podrážkou se mi něco kroutilo.

„To je jen utržený ještěrčí ocásek,“ utěšoval mě předškolák . „Neboj, kdyby se objevil chřestýš, nakopnul bych ho.“

„To tě nesmí ani napadnout!“ okřikla jsem ho přísně.

„Na chřestýše musíš jedině klackem!“ radil benjamínkovi prostřední syn a přistrčil mi kroutící se ještěrčí ocásek až téměř k nosu, abych si mohla prohlédnout, že to není žádný had.

„Proboha, kluci!“ zoufala jsem si. „Když vás uštkne chřestýš, udělá to tak rychle, že si toho ani nevšimnete. Tak křičte, hlučte, aby vás slyšel a včas vám uhnul z cesty.“

„Ty se, mami, bojíš, že může mít chřestýš vzteklinu?“ odzbrojovali mě svou "českou" logikou.

Kaňon snů

Podzimní slunce zalilo Grand Canyon právě v okamžiku, kdy jsme přišli k hlavní vyhlídce. Jak dlouho a moc jsme se s manželem na tuhle chvíli těšili. Vždyť navštívit nejslavnější kaňon Colorada bylo v našem dětství jako letět na měsíc.

Najednou byl ten okamžik tady. Barevné skály a hlubiny slavné řeky se nám rozprostíraly před očima. Byly mohutnější a krásnější, než v našich nejodvážnějších snech.

„To je nádhera!“ vydechli jsme společně a chytili se s manželem dojatě za ruce. I naši tři kluci byli nadšení.

„Koukej, mami,“ letěli k zábradlí a zavěsili se hluboko přes něj. „Vidíš ty veverky?“

Výlet na dno Grand Canyonu je náročná túra. Horská túra naruby. Nejprve jdete tisíc metrů dolů, pak musíte přespat na dně kaňonu. Druhý den se šplháte zase nahoru, míjejíce se s karavanou mulů, kteří nesou na zádech poštu, vyprázdněné vaky od potravin a fyzicky méně zdatné turisty. Jenže nocleh ve Fantom ranči na dně kaňonu se objednává měsíce dopředu...

„Tati, jak dlouho by trvalo, kdybychom slezli dolů?“ pravil náš dvanáctiletý syn.

„Juchúú, půjdeme dolů!“ křičeli hned jeho dva mladší bratři. „A uvidíme chřestýše.“

„A kojoty.“ „A černé vdovy.“ „A já na ně zaútočím!“ radoval se nejmenší.

Druhý den brzy ráno už jsme si to štrádovali mezi červenými kameny pod červenými skalami v červeném prachu stále níž a níž. Měli jsme štěstí. Ve Fantom ranči na dně kaňonu se na poslední chvíli uvolnil srub na přespání.

Celé dopoledne jsme řeku Colorado vůbec neviděli. Tekla tisíc metrů pod námi v moři nekonečných skal.

Pozdě odpoledne jsme konečně spatřili bájnou řeku. Zdála se být už na dosah. Drželi jsme se s mužem za ruce a koukali do ostře zaříznutého kaňonu na dno našich dávných snů. Myslela jsem na tátu a na mámu, kteří nás sem nikdy nesměli vzít. Stáli jsme v hlubinách Grand Canyonu a snažili se dětem vysvětlit, jakou mají výhodu, že mohou cestovat...

„Proč bysme nesměli?!“ nechápal mrňousek. „Já bych zlé celníky nakopnul a šel bych…“

„Šel bys do vězení jako strejda Mirek,“ napadlo mě jen, zatímco kluci se s výkřikem: „Kdo tam bude první?!“ rozběhli dolů k řece.

Trvalo ještě asi hodinu, než jsme dorazili k temným vodám Colorada. Proud byl prudký. Ale museli jsme odhodit oblečení a ponořit hlavu pod vodu, udělat pár temp v mělké zátočině. Bylo to jako křest. Jako bychom smývali všechna léta nesvobody. I za své rodiče, za babičky a dědečky. I za strejdu, co strávil půl života v kriminále.

 

Jak putují kontinenty

„Hi, guys, are you from L.A.?“ ozývalo se často kolem nás, protože naši tři synové mátli Američany svými novými americkými tričky .

„No, from Prague,“ odpovídal náš nejstarší syn a se svou mírně pokročilou školní angličtinou páťáka zapřádal s usměvavými Američany hovory o tom, že Praha není ani poblíž L. A., ani u San Diega, ba dokonce ani v Jugoslávii.

„Co mají pořád s tou Jugoslávií?“ divili se kluci. Můj manžel jim tedyvysvětloval, že Jugoslávie je dnes Srbsko nebo Chorvatsko, kam jezdíme v létě k moři. A dodal také, že v našem dětství byla pro nás Jugoslávie něco jako pro ně Amerika: „Mohli jsme tam jenom jednou za pár let.“

„A proč?“ nerozuměl osmiletý.

„Asi to bylo daleko a drahý, ty troubo,“ usadil ho starší brácha.

„Za komunismu to nešlo jako dneska. Nesměli jsme přes západní hranice,“ přibližoval tehdejší dobu klukům táta, když jsme navštívili bývalé jaderné silo u Tusconu, odkud byly během studené války namířené americké rakety na komunistickou Evropu.

„Ale tati! Jugoslávie přece nikdy nebyla na Západě,“ zavrtěl hlavou šesťák s tónem znechuceného profesora zeměpisu. Pak ještě rádoby vtipně dodal, že od našeho dětství se určitě tak zásadně kontinenty pohnout nemohly. „Takovou rychlostí snad zemské kry neputují!“

„Někdy putují…“ zareagovali jsme s manželem stejně a rozesmáli se. Kluci nechápali.

„Do tý Jugoslávie – létá se tam přes zimu?“ zeptal se nejmladší.

Teď jsme nechápali zase my.

„Myslí Grósko,“ vysvětlil starší bráška a líčil, jak se náš benjamínek na palubě letadla při cestě přes Atlantik radoval, že letíme „přes zimu“, když pod sebou viděl zasněžené ledovce největšího světového ostrova. On má totiž náš nejmenší po těch cestách kolem světa vůbec trochu zkreslené představy. Jen co jsme přistáli v Praze, zasněně se podíval na své triko s kalifornskými velrybami a pravil:
„Hele mami, odpoledne bychom mohli jít zase na velryby. Já už jsem na nich dlouho nebyl.“

To bylo před dvanácti lety. Dneska už létají po celém světě všichni tři i bez nás... Je bezva, že můžou.

Celý život jsme s manželem slýchali: „Kam pořád ty děti taháte?! Vždyť nejlíp jim musí být na chatě u rybníka!“ Ano, na hrázi u našeho lesního jezírka za chalupou je opravdu krásně. A přece jsme odtud vždycky rádi vyráželi do světa, abychom se podívali po dálavách, které byly v našem dětství díky železné oponě vzdálené a nedostupné. Dopřávali jsme synům poznání, jak krásný je svět a že my Češi nejsme v naší malé kotlině jeho pupkem. Myslím si totiž, že když mají rodiče odvahu vyrazit s dětmi na cesty, sice musejí překonat nejrůznější složitosti a nepohodlí, ale dávají svým ratolestem bohatství, které se jim v životě bude hodit…

A věřím tomu i dnes, kdy se hranice - vinou světového dění - zase pozvolna zavírají.

Autor: Dana Emingerová | čtvrtek 11.8.2016 12:03 | karma článku: 31,91 | přečteno: 5242x
  • Další články autora

Dana Emingerová

Jak Evka snědla tátovi Arnoštovi kus románu

Přestavuju si Arnošta Lustiga, jak si na obláčku listuje novou knížkou o sobě. Jmenuje se Arnoštova cesta a vtipně s nadhledem provází životem slavného spisovatele.

9.2.2024 v 15:24 | Karma: 14,17 | Přečteno: 329x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Happy Birthday

17. listopadu 1989 byl pátek. Ještě ráno to byl takový obyčejný pošmourný den. Pamatuješ si to naprosto přesně, protože v ten pátek, kdy začala „Sametová revoluce“, umřelo dítě.

17.11.2022 v 9:20 | Karma: 26,31 | Přečteno: 1868x | Diskuse| Osobní

Dana Emingerová

V houbařské pasti

Omámeni mochomůrkou hlízovitou jsme se srovnávali s možností, že nám třeba zbývá už jen pár hodin života...

15.8.2022 v 8:24 | Karma: 27,56 | Přečteno: 2986x | Diskuse| Společnost

Dana Emingerová

V osmadevadesáti odešla Hana, statečná sestra Arnošta Lustiga

Stojím v Truhlářské ulici v centru Prahy před domem číslo 20. Tady žil po válce spisovatel Arnošt Lustig se svou maminkou a starší sestrou Hanou. Zvoním ve třetím poschodí u dveří s vizitkou Hana Hnátová. Je jaro roku 2011...

6.8.2022 v 12:44 | Karma: 38,78 | Přečteno: 4429x | Diskuse| Kultura

Dana Emingerová

Za střípky z úsvitu českých dějin vděčíme rodinným vraždám

O počátcích českého státu bychom nevěděli nic, kdyby Boleslav nedal zabít knížete Václava a Drahomíra nedala zavraždit Ludmilu a kdyby se obě tyto oběti nezařadily do zástupu svatých. O světcích se totiž musely psát legendy...

23.1.2022 v 13:53 | Karma: 20,24 | Přečteno: 603x | Diskuse| Praha a střední Čechy
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Arizonští poslanci schválili zrušení 160 let starého zákona zakazující potraty

25. dubna 2024  6:54

Zákonodárci ve Sněmovně reprezentantů v americkém státě Arizona ve čtvrtek schválili zrušení zákona...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 14,17
  • Průměrná čtenost 2325x
Novinářka a spisovatelka je reportérkou časopisu National Geographic, píše také pro MF Dnes a iDNES, Neviditelného psa, čte své fejetony v ČRo. Vydala deset knih. Jako žákyně spisovatele vede vlastní kurzy tvůrčí Psaní podle Lustiga, učí v Akademii ČTK, na Fakultě umění a designu v Plzni. Práce jejích studentů i další informace o kurzech najdete na: www.psanipodlelustiga.cz.

 

 

Seznam rubrik